
CLT - CROSS LAMINATED TIMBER
Az építészek, a felelősen gondolkodó építtetők és a fenntarthatóság követői mindannyian egy új építőanyagot keresnek. Olyat, amely jelentősen csökkentheti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az építőiparban, az építési hulladékot, a környezetszennyezést és az építkezéssel kapcsolatos költségeket, valamint ami fizikailag és pszichológiailag is jobban meg tudná teremteni az esztétikailag egészséges épített környezetet.
Ez az építőanyag a CLT.
A CLT egy ellenőrzött gyári környezetben, fenntartható és ellenőrzött erdőgazdálkodásból származó, fából készült tömörfa panel. Gyalult, szárított lucfenyőből készül keresztirányú rétegekkel (3-5-7-9 réteg). Ezeket aztán egészségre nem káros (formaldehid mentes), kizárólag környezetbarát ragasztóval nagy nyomáson összepréselnek. Az így kapott panelek méretének csak a szállíthatóság szab határt. A jellemző szállítási táblaméret 2,95 x 13,50 m, de a maximális gyártási táblaméret akár 3,45 x 16,00 m is lehet. A CLT panelek különböző vastagságban érhetőek el a szerkezeti igényeknek megfelelően. A fa rétegek derékszögben történő ragasztásával a panel jobb szerkezeti merevséget tud elérni mindkét irányban. A teherhordó falak általában 10 cm (3-5 réteg), a válaszfalak pedig 6-8 cm vastagságúak.
A CLT nem könnyűszerkezetes megoldást jelent, a falszerkezetek szilárdságát ugyanúgy C24-gyel jelölik, mint a betonnál. Nagy hőtároló kapacitása van és lassabban hűl le, mint a beton, viszont ötször könnyebb annál. Tűzállósága kiváló, a tűzvédelmi előírásoknak teljes mértékben megfelel.
GYÁRTÁS
A CLT-t ellenőrzött gyári környezetben gyártják. Az alapanyag 12 +/- 2% nedvességtartalmú műszárított fa. Ezek először a kívánt mértékben hossztoldásra, majd gyalulásra kerülnek. Ezt követi a táblásítás, (ahol a rétegek mindig egymásra merőlegesek és páratlan számúak), majd a ragasztó felhordása, a panelek felrakása és sajtolása. A paneleket méretre vágják, az egyéb előregyártási követelmények teljesítésével együtt. A végső minőségellenőrzést az építési területre szállítás előtt végzik. A CLT panelek túlnyomó többsége meghatározott alkalmazásra készül, előírt mérettel, formával, megjelenéssel és megmunkált szakaszokkal (pl. mélyedések, furatok, hornyok). A gyártási technológia nagyfokú precizitást eredményez, mely a későbbi helyszíni összeszerelést fogja megkönnyíteni. A helyszíni kivitelezés gyorsabb, tisztább, biztonságosabb és nem utolsó sorban költséghatékonyabb.
FENNTARTHATÓSÁG
A fa az egyetlen valóban megújuló építőanyag a világon. A mesterséges építőanyagokkal (beton, tégla, acél) szemben a természetes alapanyagok, így a tudatos erdőgazdálkodásból származó fa egy remek környezetbarát alternatíva. A fa növekedése során megköti a CO2-t, feldolgozása sokkal kevésbé energiaigényes, beépítésével pedig a megkötött CO2 eltárolódik. Az épületünk legnagyobb részét kitevő szerkezeti anyagokat így kiváltva, annak karbonlábnyomát jelentősen tudjuk csökkenteni.
Fenntartható erdőgazdálkodásról nagyon egyszerűen fogalmazva akkor beszélhetünk, ha a jelenben olyan módon kezeljük az erdőket, hogy az abból származó hasznokat – legyen az környezeti vagy gazdasági – a következő generációk is változatlan formában élvezhessék. Tehát tarvágás helyett az erdő 1-5%-át vágják csak ki évente és a kivágott fák pótlásáról azonnal gondoskodnak. A fentebb említett partnereink (faipari vállalatok) kizárólag fenntartható erdőgazdálkodásból származó fával dolgoznak. Ezt igazolja minden egyes panel PEFC tanúsítványa.
ÉPÍTÉS
A CLT-paneleket speciális végfelhasználási célokra gyártják, így kevés vagy egyáltalán nem keletkezik hulladék a munkaterületen. Mivel a panelek előre gyártottak, az építési idő jelentősen csökken, ami gyorsabb, precízebb munkavégzést eredményez. A nyílászárók és egyéb gépészeti áttörések, elektromos vezetékek, aljzatok előre kivághatók, bemarhatók. Egy átlagos családi ház 1,5-2 nap alatt szerkezetkészre építhető.
Maga az építési folyamat úgynevezett "száraz" építés (nincs száradási/kötési idő). A rögzítési, kötési módokat minden esetben statikai számítások határozzák meg.
A technológia nagyon precíz. A falak és a födémek pontosan illeszkednek a helyükre. A BIM (Building Information Model) rendszer használatával a digitális rajz miliméter pontosan valósul meg az építési területen. A derékszög derékszög, a párhuzamos valóban párhuzamos lesz. Tapasztalataink alapján 1-3 mm tűréshatáron belül tudunk dolgozni a CLT-vel, mely a hagyományos építési technológiákhoz képest (tégla, beton) már-már űrtechnlógiát képvisel.
FELÜLET
Ez a sokoldalú természetes anyag, legyen szó bármely fafajtáról, rendkívül széles körben alkalmazható, és azonnal kellemes atmoszférát teremt otthonunkban. A karakteres fafelületek sajátos arculatot, egyéni stílust adnak a belső tereknek. A nyers-, rusztikus, bársonyos vagy felületkezelt fa barátságos, természetközeli hangulatot áraszt. Nem számít, milyen az otthonunk stílusa, mindig garantált a melegséget sugárzó miliő. Dönthetünk úgy, hogy a nyersfa színe uralja a tereket, de esztétikus lehet csak egy falfelületet szabadon hagyni a nappaliban, vagy a hálószobában, a többi helyen a CLT fal gipszkarton burkolatot kap. Minden esetben a megrendelő dönti el mennyi fafelületet mutat meg.
Három minőségi osztályt különböztetünk meg:
- Ipari, nem látszó felület: alap minőség, görcsök, színeltérések, textúra hibák megengedettek. Mindkét oldalról burkolt falaknál és nem látszó szerkezeti elemknél alkalmazzuk, ahol nincsenek optikai igények.
- Ipari látszó felület: magasabb minőséget képvisel az előzőnél, görcsmentes, színeltérések és textúra hibák nagyon minimálisan, vagy egyáltalán nem jellemzőek. Mennyezetek és kevésbé frekventált helyen lévő elemek készülnek ebből a típusból.
-Látszó felület: A legmagasabb minőségi osztály. Olyan fafajtájú ragasztott lamellákból áll, amelynek erezete és textúrája egységes megjelenési képet mutat, görcs- és repedésmentes. Luc, vörösfenyő, erdei fenyő, jegenyefenyő és különböző lombos fák (bükk, tölgy, kőris stb.) rendelhetőek igény szerint.
STATIKA
A CLT erős, keresztirányú kialakítása kivételes szerkezeti stabilitást biztosít. Ötször könnyebb, mint a beton, mégis azzal megegyező szilárdságú, és többrétegű fapanelként két irányban is kinyúlhat konzolosan emellett kisebb födémvastagság is elegendő ugyanarra a fesztávra. Kisebb súlya alacsonyabb alapozási költségeket, könnyebb szállítást és gyorsabb helyszíni munkát tesz lehetővé. A betonnal ellentétben CLT szerkezetek bármely évszakban beépíthetőek, akár télen is. Megfelelő tervezéssel napi 1300 négyzetméter is telepíthető, jelentősen lerövidítve az építési ütemtervet. Stabilitásukból és merevségükből adódóan hatékonyan ellenálnak oldalirányú terhelésnek is (földrengés). Rendkívül formastabilak: a dagadás, zsugorodás, valamint a vetemedés mértéke elhanyagolható. A CLT tartószerkezetek tervezése az Eurocode 5 alapján történik.
TŰZVÉDELEM
A CLT, mint tömör fa, természetes módon ellenáll a tűznek réteges szerkezete miatt. Tűz esetén a külső, elszenesedett felület védőréteget képez, miközben a belső mag megtartja a szilárdságát. Ez jelentősen lelassítja az égést, és időt hagy az épület biztonságos elhagyására.
A CLT tűzbiztonságát szigorú tűztesztek támasztják alá szerte a világon. Gipszkarton védelemmel vagy anélkül a CLT jelentős tűzállóságot mutat, egyes esetekben akár három órán át is. A fa szerkezetek – az acél szerkezetektől eltérően, melyek minden esetben kiegészítő tűzvédelmi intézkedést igényelnek - a tűzzel szemben már természetes módon védve vannak a szénréteg kialakulásának köszönhetően. A fa valóban ökológikus építőanyag. A CLT panelek Tűzvédelmi osztálya: D-s2, d0. Minősített tűzállósága 30, 60, 90, de akár 120 perc is lehet.
HŐTECHNIKA
A fa hővezetési tényezőjét alapvetően a tömege, sűrűsége, víztartalma határozza meg. CLT szerkezetek esetében ez az érték λ = 0,13 W/mK, míg egy hagyományos Porotherm 30 N+F esetében ez az érték 0,16 W/mK, tehát a fa jobban teljesít, mint a hagyományos falazat. A CLT szerkezetnek kicsivel kisebb a hőtárolási képessége, mint a betonnak vagy a kerámia falazatnak, de a hagyományos szigetelési technológiák mindegyike alkalmazható itt is. A tervezés során, a megrendelői igények figyelembevételével alakítjuk ki a megfelelő rétegrendet.
LÉGZÁRÁS ÉS PÁRATECHNIKA
Egy mai korszerű, energiahatékony épület elengedhetetlen része a tökéletes légzárás. A háromnál több rétegű CLT falak tökéletesen légzáróak, ezt laboratóriumi mérések igazolják. Ezt a tulajdonságukat egész élettartamuk alatt megőrzik. A panelek illesztésénél minden esetben speciális tömítést alkalmazunk, így a passzívház minősítés is elérhető.A CLT lélegző anyag, változó páraáteresztő tulajdonságú rétegként működik. Tisztítja a levegőt és eltávolítja abból a baktériumokat. A fa természetes páraszabályozó, amely az uralkodó körülményeknek megfelelően felszívja és leadja a nedvességet, így szabályozza a belső levegőminőséget. Nagyobb páratartalom esetén a párát megköti a levegőből, majd alacsony páratartalom esetén kiengedi azt.